הצטרפו אלינו

מעליות חכמות לבית חכם

בשנים האחרונות, גדל מספר הישראלים אשר מעוניינים להפוך את הבית שלהם לחכם באמת.

הם משקיעים את הכספים הנדרשים עבור מערכת המרכזת את פעילותם של כל המכשירים החשמליים, וכזו המפעילה אותם בהתאם לתרחישים מוגדרים, או על פי חיישנים מסוגים שונים. בית שכזה לא רק הופך את החיים לנוחים יותר, אלא גם מאפשר לחסוך, בטווח הארוך, כספים לא מעטים – אחרי הכול, נמנעת כאן הפעלה מיותרת של מכשירי חשמל, שעות ארוכות.

לא כולם נותנים על כך את הדעת, אבל אפשר בהחלט להכניס לתמונת הבית החכם את המעליות. הנה מספר דרכים להפוך את המעליות לחכמות באמת, וטיפים חיוניים בדרך להגשמת המשימה.

 

זה מתחיל בגישה

ההיבט הראשון שמבליט מעלית חכמה מזו הרגילה יותר נוגע לאנשים שיכולים להפעיל אותה. כיום, יש בנמצא אמצעים שיכולים להבטיח כי רק האדם המורשה לכך יוכל להשתמש במעלית, מה שחיוני בעיקר בבניינים רגישים. השמת קוד גישה (אפילו קוד שונה לכל קומה), הענקת כרטיס חכם למשתמשים או אפילו זיהוי ביומטרי הם דרכים עיקריות להגשמת היעד הזה.

מה שחשוב לא פחות להדגיש הוא שלאחר הזיהוי הראשוני הזה, המעלית כבר תדע לאיזו קומה מעוניין להגיע האדם – על פי ההגדרה הראשונית שנעשתה - ותיקח אותו לשם באופן אוטומטי.

 

הגדרת תרחישים

כיום, מעלית חכמה יכולה בהחלט להיות מתוכנתת במגוון רחב של אופנים. באמצעות מערכת הבקרה, אפשר לקבוע מתי בדיוק תפעל המעלית, ואפילו לאילו קומות היא תגיע. הדבר חיוני, למשל, במקרים בהם פועלת מעלית שבת, שבמצב הרגיל, ללא המערכת החכמה, פועלת בכל השבת, ועוצרת בכל קומה. יש בכך עלויות תפעוליות עצומות, כשסכנה אחרת היא שחיקה של המעלית.

 

שירותים במצבי חירום

חברות המשווקות מעליות חכמות בארץ ובעולם לא זונחות את ההיבט הבטיחותי שלהן. וכך, מעליות אלה כוללות בתוכן את האפשרות לזהות מראש מצבי מצוקה במעלית, מבלי שהאדם שנמצא בתוכן צריך ללחוץ על כפתור האזעקה. בחלק מהמקרים, האדם לא יכול להגיע כלל ללחצן זה, תהא הסיבה לכך אשר תהא.

המעלית החכמה תקרא בכוחות עצמה לשירותי ההצלה, ובחלק מהמקרים גם תפתח ערוצי קול או תמונה שיסייעו להרגיע את האדם הנמצא בתוכה.

 

אז איך מתחילים?

הנקודה המרכזית שיש לתת עליה את הדעת היא שניתן בהחלט להפוך מעלית קיימת לחכמה, באמצעות השמת מערכת שליטה מרכזית. לא כל חברה להתקנת מעליות תוכל לבצע את המשימה, ששמורה כיום רק לחברות הנמצאות בחזית הטכנולוגיה. על כל פנים, ההסבה כרוכה לרוב בתשלום של כמה אלפי שקלים, אך בכל המקרים מוכיחה עצמה כמשתלמת במיוחד בטווח הארוך.

חדשות אחרונות