הצטרפו אלינו

בית חכם לגיל השלישי

על פי מפקד האוכלוסין בארצות הברית כ 13% מהאוכלוסייה כיום היא מעל גיל 65 ועד שנת 2030 יהיו בארה"ב מעל 9 מיליון אזרחים מעל גיל 85. הזדקנות האוכלוסייה יחד עם שיפור בתחומי הרפואה השונים הביאו ממשלות לחפש פתרונות חדשים בתחום הבית החכם.  

 

תכונות שונות של הבית החכם מאפשרות כיום להתאים את הבית לאוכלוסיות כגון קשישים ובעלי מוגבלויות ולהקל עבורם את השהייה בבית ללא צורך לעבור בגיל מוקדם לבית אבות או מתקן רפואי אחר.

סטיב באלמר, מנכ"ל מייקרוסופט אמר בזמנו כי "אחד היתרונות של הטכנולוגיה שהיא מאפשרת לאנשים לעשות מה שהם רוצים- היא מאפשרת לאנשים להיות יצירתיים, להיות פרודוקטיביים וללמוד דברים שלא יכלו ללמוד לפני כן". באופן זהה, עם קצת יצירתיות ניתן להתאים מערכת בית חכם לאוכלוסיה המזדקנת בבית.

ישנם אנשים המגיעים לגיל בו הם אינם מצליחים לתפקד לבד ומחליטים לעבור לבית אבות ברמת גן, אך עם זאת ישנם אנשים המצליחים להתגבר על הזיקנה על ידי שמירה על הבריאות והכושר ולעיתים בעזרת בית חכם.

בית חכם מאפשר לקשישים ונכים לשמור על עצמאות ובטיחות בחיי היומיום בבית. ניתן להוסיף לבית החכם מערכות סיוע בזמן חירום, אביזרי בטיחות, אביזרי מניעת נפילה, התראות שונות במהלך היום וכו'. מערכות אלה מאפשרות לאדם להרגיש כי ביתו הוא מבצרו ויותר מכך, מאפשרות לקרובים לדעת כי יקירם נמצא בבית בטוח ובריא.

היתרונות מבחינת אבטחה הם משמעותיים. קשיש החי לבדו יכול לבצע נעילה היקפית של הבית בלחיצת כפתור ועל ידי שלטים המחולקים לבני משפחתו- לדעת מי נמצא בדלת לפני כניסתו.

יתרון שני הוא סיוע בזמן חירום. ניתן לחלק סיוע זה לשלושה חלקים:

ראשית, מדובר במערכות אזעקה אישיות המאפשרות לאדם לדווח על קשיים או בעיות. מערכות אלה אינן מחייבות התקנת מערכת בית חכם ובד"כ כוללות אביזר המחובר לשרשרת על צווארו של הקשיש ומאפשרת לו ליצור קשר עם מוקד רפואי או בן משפחה בעת הצורך.

שנית, מערכות התראה אוטומטיות בעת שינויים משמעותיים או בעיות בסימנים חיוניים. מערכת זו תהיה מורכבת מאנטנה אותה מחזיק החולה אשר מקבלת שדרים ממכשיר קרדיולוגי לדוג' בתוך גופו. הנתונים נשלחים דרך הרשת הביתי למומחה בתחום אשר יכול להגיב בעת הצורך.

לבסוף, מערכות דור שלישי, עוזרות לקשישים בודדים לתקשר עם קשישים נוספים דרך מערכות האינטרנט ובכך להפחית את תחושת הבדידות ואף להתפתח וללמוד בכל עת.

מעבר לנושא האבטחה וסיוע בזמן חירום, יכולות מערכות בית חכם לתרום לאוכלוסיה זו בפרמטרים שונים של תזכורות. מצד אחד תזכורות לקחת תרופות על פי מרשם רופא וזאת ע"י כריזה באינטרקום הביתי או שליחת הודעת לטלפון הסלולארי ומצד שני, תזכורות כגון סגירת תריסים, כיבוי תנור או תזכורת להוציא את הכלב...

 

האוכלוסייה המתבגרת כיום חוותה שנים לא מעטות של שימוש במחשבים ומוצרים טכנולוגיים נוספים ולכן קל יותר לדמיין את השילוב בין מחשב התומך בניהול משק הבית וסבתא פולנייה... אנו מקווים כי בקרוב נצטרך להשתמש בחברות השמה בהייטק על מנת לסייע לאוכלוסיה המבוגרת להגשים חלום ישן ולהתקבל לעבוד כשכיר בחברת הייטק. אולי השימוש הנוח במערכות החכמות יקרב את אוכלוסיית הגיל השלישי לטכנולוגיה העכשווית.

חדשות אחרונות