הצטרפו אלינו

בית חכם - איכות חיים ופונקציונאליות במגרש הביתי

מערכות "בית חכם" מחברות מערכות שונות בבית, החל ממערכת מיזוג אוויר, תאורה, טלוויזיה, אינטרנט, קולנוע ביתי, מוזיקה ואזעקה למערכת אחת הניתנת לבקרה באמצעות שלט ראשי או אמצעים נוספים כדוגמת פלאפון או מחשב. מערכות אלו, העומדות תחת פיקוח מחשבים, בקרים ומעבדים, הופכות פעולות שגריות יומיומיות ליעילות ונוחות ומאפשרות ליהנות משיפור משמעותי באיכות חיים ופונקציונאליות במסגרת המגרש הביתי. המערכות כוללות דרגות ורמות שונות בהתאם לצרכים הייחודיים של דיירי הבית. החל מאפשרות של כיבוי אורות ביציאה מהבית ושליטה על אביזרים בודדים, ממשיך בביצוע הוראות ברצף כך שבלחיצת כפתור ניתן לבצע שתי פעולות, שליטה במערכות חשמליות באמצעות אינטרנט, מסך, זיהוי קול ודרכים אחרות ועד שליטה במגבר, ב- DVD, מקרן ויתר המערכות המתקדמות.

 

מערכות שימושיות לקהלי יעד משתנים

מערכות "בית חכם" רלוונטיות ומותאמות עבור קהלי יעד שונים, כאשר המטרה לטווח הארוך הינה לתרום לחיסכון כלכלי ויעילות מקסימאלית, במיוחד כשבשנים האחרונות מחירי החשמל בעליה. בעלי בתים פרטיים יוכלו ליהנות משליטה נוחה על כל המתרחש בבית כמו גם בעלי דירות גדולות המעוניינים ליהנות מנוחות לצד בעלי דירות רגילות המעוניינים בשדרוג דירתם. בנוסף, קהל יעד פוטנציאלי הינם בעלי דירות הסובלים ממוגבלויות שונות, היכולים להיעזר במערכות לצורך ביצוע פעולות הכרוכות מבחינתם במאמצים רבים או שכלל אינן ברות ביצוע לצד קהל שומרי השבת, הנעזר במערכות במטרה למקסם את הסיכויים לשמירת השבת ביתר נוחות. בכל מקרה, מאחר ומדובר במערכות המאופיינות ברמות שונות, בעת הרכישה בפועל חשוב להגדיר מהן הדרישות המדויקות מהמערכת ומהי מגבלת התקציב לצורך הרכישה. בהתאם ניתן לרכוש את המערכת המותאמת צרכים באופן המרבי במסגרת המגבלות הקיימות.

היתרונות מאחורי הטכנולוגיה מתקדמת

למערכות "בית חכם" יש יתרונות ותועלות מגוונות עבור המעוניינת לשפר את הנוחות במגרש הביתי. מערכות אלו מציעות גמישות מקסימאלית בהיותן מאפשרות לבצע שינויים בייעוד המפסקים השונים בבית ולקבוע איזה פעולות יבוצעו ובאיזה מועד. בנוסף לחיסכון בזמן ולייעול ההליך, המערכות פועלות בתזמון הנקבע מראש. בלחיצה אחת ניתן לבצע פעולות במקביל- כולל כיבוי אורות, מזגנים, תנורים, הפעלת מערכות אזעקה וכל הנדרש לפני היציאה מהבית או בהתאמה- כניסה לבית. לאלו שמצוידים במערכת קולנוע ביתית משוכללת, ניתן לבצע בפעולה אחת את כל הנדרש לפני תחילת הסרט, כמו גם להפעיל את המזגן מעט לפני החזרה הביתה על מנת ליהנות מטמפרטורות נוחות בעת ההגעה, כאשר פעולות אלה כרוכות במינימום השקעה. כמו כן, ערך נוסף מתייחס להיבט החיסכון בצריכת החשמל כך שניתן לתזמן לכבות את המערכות והמכשירים כשאלו אינם בשימוש ויותר מכך, למערכות אפקט בטיחותי מהותי בהיותם מזהות אונליין סיטואציות המהוות סיכון בבית כמו שריפה, הצפה ודליפת גז ופועלות להקטנת הנזקים באמצעות פעולות אוטומטיות כמו ניתוק החשמל, ברזי המים, פתיחת תריסים ועוד (פעולות מכריעות במיוחד במצב בו אין דיירים בבית ברגע המדובר).

בחירה חכמה של "בית חכם"

לאור התפתחות ושקלול מערכות הבית החכם המוצעות כיום בשוק, הבחירה במערכת העונה בצורה אופטימאלית על הדרישות עשויה להיות מבלבלת. מכיוון שאין מערכת אחת אולטימטיבית עבור כולם, יש לבחור בחוכמה את זו העונה על הצרכים. בכלל המקרים, חשוב לוודא כי המערכת הנבחרת הינה יציבה, כרוכה במינימום תקלות ובמידה ואכן יש כאלו, זו תדע להתמודד איתן בצורה הטובה ביותר עם מינימום נזקים, כולל אפשרות ליצירת גיבוי להגדרות שהוגדרו כך שבמקרה של תקלה ניתן יהיה לשחזרן. כמו כן, כדאי להעדיף מערכת פשוטה ככל הניתן כך שזו תבצע את כל הנדרש ממנה במהירות ובנוחות במינימום תהליכים נדרשים כך שניתן יהיה לבצע את כל הפעולות בלחיצת כפתור פשוטה אחת. חשוב גם לוודא כי המערכת אינה מחייבת תמיכה חיצונית שוטפת לצורך התפעול כך שהכל ניתן לבצע עצמאית באמצעות השלט הרחוק. במידה ואכן נוצרות תקלות שאינן ניתנות לפיתרון עצמאי, כדאי לוודא שניתן להזמין נותן שירות לפי בחירה ולא להיות מוגבלים לנותן שירות בעל היכרות מוקדמת עם סוג מערכת שאינה בהכרח מוכרת ולכן התחזוקה שלה מוגבלת ביותר. יש לקחת בחשבון כי אם בעבר לא היה תקן ישראלי המתייחס למערכות "בית חכם", כיום ישנו תקן שכזה מטעם מכון התקנים, המבוסס על תקן בינלאומי ועוסק ברבדים שונים של המערכות ובמעמד הרכישה כדאי לוודא כי המערכת אכן עומדת בתקן הנדרש.

חדשות אחרונות