הצטרפו אלינו

מערכת סינון לממ"ד


הפרסומים האחרונים על תקיפות ישראליות בסוריה העלו שוב לכותרות את סכנת התקיפה הבלתי-קונבנציונלית על ישראל. התקפות אלו מבוצעות ככל הנראה ועל פי דיווחים זרים על משלוחי טילים עם חומרים בלתי קונבנציונליים המיועדים לקבוצות וארגוני טרור המאיימים על ישראל.

במציאות הביטחונית הלא פשוטה בישראל, בה ארגונים וצבאות שונים מאיימים על קיומה של ישראל בכל רגע נתון, רצוי לנקוט במשנה זהירות בכל הקשור להגנה בעת מצבי לחימה. מערכת סינון לממ"ד מספקת הגנה מתקיפה בלתי-קונבנציונלית, ומומלץ מאוד להתקינה.

מהו ממ"ד

ממ"ד הוא מקלט דירתי מודרני. מדובר בחדר בטון אטום המגן על השוהים בו מפני מתקפת טילים. הממ"ד נבנה כפיר בטון אנכי לאורך הבניין כולו, מהיסודות ועד לגג, והוא מחולק לחדרים בין הדירות. קיר הממ"ד מכוסה בטיח מיוחד ובדלת הדף אטומה המגנים על השובים בחדר מהדף ומרסיסים. חלון הממ"ד עשוי ממתכת מיוחד, ולרוב יכיל גם חלון זכוכית פנימי.

החל ממלחמת המפרץ קיים חוק בישראל המחייב בניית ממ"ד בכל בית ובניין חדש שנבנה בישראל. על פי החוק הנוכחי שטח הממ"ד המינימלי יהיה 9 מ"ר.

החל משנת 2010 ממאי, כל ממ"ד שנבנה בישראל מחוייב בהתקנת מערכת סינון להגנה מפני לוחמה כימית וביולוגית (אב"כ). תקנה 6869 של פיקוד העורף קובעת כי יש להתקין מערכת סינון לממ"ד בכל ממ"ד שנבנה או משופץ בישראל על מנת לקבל את היתר הבנייה הידוע כטופס 4.

מערכת סינון לממ"ד

מערכת הסינון לממ"ד היא למעשה מערכת לטיהור וסינון אוויר. המערכת מעניקה הגנה מפני חומרים וגזים רעילים אליהם עלולים להיחשף אזרחי ישראל בשעת מתקפה לא קונבנציונלית על המדינה. המערכת מסננת חומרי לוחמה ביולוגיים וכימיים באופן מלא. ובכך מגנה על יושבי הממ"ד גם בעת מתקפת טילים לא קונבנציונלית.

במצב של תקיפה לא קונבנציונלית, מערכת סינון לממ"ד מצילה חיים. מערכת הסינון לא רק מסננת חומרים מסוכנים, אלא גם מטהרת את האוויר שבממ"ד. המערכת מבצעת תחלופת אוויר מלאה בחדר על ידי החדרת חמצן נקי ומסונן ופינוי הפחמן הדו-חמצני. בכך היא מונעת מחסור באוויר בממ"ד ואת התופעות הנלוות לו ובכלל זה סחרחורות, בחילות, ואפילו עילפון וחנק.

סינון האוויר על ידי המערכת מאפשר שהייה ארוכה וללא מגבלת זמן בממ"ד, וזאת בניגוד לממ"ד ללא מערכת סינון, בו השהייה תוגבל לרוב לכ- 3 שעות. כמו כן, המערכת מאפשרת להימנע מהשימוש בערכות מגן ומסכות אב"כ על סוגיהן השונות, ולכן מאפשרת ביצוע פעולות בסיסיות כמו אכילה, שתייה, דיבור וקריאה, פעולות שאינן מתאפשרות עם חבישת ערכות המגן. כך, מערכת סינון לממ"ד הופכת את השהייה בחדר לנוחה יותר ולמגבילה פחות.

חשוב לציין כי מערכות סינון לממד צריכות להיות מותקנות כראוי ובאופן האופטימלי. מערכת הסינון צריכה להיות תחילה בעלת תו תקן מתאים, כפי שנדרש בחוק. התקנתה צריכ להיעשות כשורה ובצורה מקצועית. כמו כן, חשוב כי מערכת הסינון תתאים לחדר הספציפי בו היא מותקנת. לא פחות חשוב מכך, יש לבצע תחזוקה למערכת הסינון אחת לפרק זמן מוגדר, על מנת שברגע האמת היא תעבוד כשורה.

אנחנו עושים לא מעט בשגרת היומיומית שלנו על מנת להגן על בני משפחתינו, ורצוי מאוד לשקול בחיוב את התקנת מערכת הסינון לממ"ד כדי להגן עליהם גם מפני מצבים קיצוניים כמו תקיפה בלתי קונבנציונלית. המציאות הביטחונית בישראל לא משאירה הרבה ברירות- כדאי ומומלץ מאוד להתקין מערכת סינון לממ"ד בהקדם האפשרי.

חדשות אחרונות