הצטרפו אלינו

התקנת מערכת בית חכם - יתרונות וחסרונות

אז הגעתם לרגע האמת. להתקין בית חכם או לא. מצד אחד יקר, מצד שני מפנק. מצד אחד, אלגנטיות, מצד שני- האם הילדים יצליחו להדליק אורות. לא מדובר בהחלטה של חיים ומוות, אך עדיין ניסינו לרכז עבורכם רשימת יתרונות בהתקנת מערכת בית חכם. וגם כמה חסרונות.  

 

שליטה ונוחות. ללא ספק אחד היתרונות המשמעותיים ביותר בהתקנת מערכות בית חכם. היכולת לשלוט בכל מכשירי החשמל בעלי מתח נמוך וגבוה מכל נקודה בבית ואף מחוץ לו, הינה חוזקה של הבית החכם.

לצורך העניין תוכלו להגדיר מראש כי כאשר תצאו מהבית בערב יפעל מצב בו כל האורות בבית כבים מלבד אור במסדרון המאפשר לילדים להגיע לשירותים בהעדרכם, האזעקה תדרך עבור ההגנה ההיקפית בלבד (דלתות, חלונות וחצר) והדוד יידלק ל40 דקות בעוד שעה וחצי כך שיהיו מים חמים כשתחזרו מהבילוי. לאחר ההגדרה, שכמובן ניתנת לשינוי בכל עת, תוכלו "להעביר" את הבית למצב זה בלחיצת כפתור אחת.

יכולות השליטה והנוחות שמקנה בית חכם יכולה לתרום רבות לבתים של בעלי מוגבלויות המונעות מהם לבצע פעולות שונות ברחבי הבית.

 

שליטה ונוחות הינם עקרונות מנחים של הבית החכם, אך אם נבחן לפרטים פעולות הניתנות לביצוע בהתקנת בית חכם נוכל למנות מספר תחומים נוספים:

אבטחה. בעזרת מערכת בית חכם נוכל להגדיר מראש מספר מצבי אבטחה של האזעקה הביתית אשר יהיו מותאמים למצבים שונים בחיי יומיום שלנו ויותר מכך, נוכל "לרתום" את שאר הרכיבים הביתיים למשימה- נגדיר כי מספר רכיבי תאורה מחוץ לבית ידלקו בעת הפעלת האזעקה או פריצת אש. נוכל גם להגדיר כי מערכת מצלמות האבטחה יצלמו ויקליטו את המתרחש בכל רחבי הבית בעת הפעלת האזעקה.

מעבר לכך, אם אתם יוצאים לשבועיים של חופשה וחוששים מבית שיראה נטוש- ניתן להגדיר לבית החכם להפעילו רכיבים שונים למספר דקות בכל יום על מנת לתת תחושה של בית מאוכלס. לדוג': הרמת והורדת תריסים, הפעלה וכיבוי תאורה או מוסיקה למספר דקות.

חווית סאונד. תכנון מקדים של מערכת הסאונד הביתי בשילוב עם הגדרות הבית החכם מאפשר לנו לחוות מוסיקה גם מחוץ לרדיוס הרמקולים של הקולנוע הביתי בסלון. נקודות הפיקוד של הבית החכם מחוברות למחשב מרכזי או אפילו נגן מוסיקה ומכל נקודה בבית ניתן להפעילו עבור האזור בו אני נמצא. לבשל פסטה עם פילהרמונית ברקע? לשיר במקלחת עם שלמה ארצי? הכל בלחיצת כפתור.

תאורה. נגענו בתחילת המאמר במספר שימושים של מערכת התאורה בבית החכם אך מעבר לכיבוי והדלקה, ניתן להיעזר במערכות הבית החכם על מנת ליצור אוירה בבית. מערכת הבית החכם מאפשרת שימוש בממשק מתקדם ואלגנטי המסוגל לייצר סוגי אוירה שונים לפי הדרישה בבית: ניתן להתאים מצב לארוחת ערב רומנטית, תאורת ערב שגרתית, צפייה בסרט וכו'... כיוון שבשנים האחרונות לאחר שיפוץ דירה מושקעת מחשבה רבה ברכיבי תאורה ומיקומם, הבית החכם מאפשר למצות את רכיבים אלו עד תום.

חסכון באנרגיה. מי אמר שהבית החכם רק עולה לנו יותר כסף? הוא גם יכול לחסוך. המערכת מבצעת שימוש בתרמוסטטים אוטומטיים לתפעול תאורה בעת עזיבת הבית. לא רק תאורה ניתנת לשליטה- גם את הדוד לא תשכחו יותר במצב דולק לאחר שיצאתם מהבית.

לאחר שמנינו מספר יתרונות הניתנים לנו בעת התקנת בית חכם חשוב גם לקחת בחשבון מספר חסרונות.

עלות. התקנה של מערכת בית חכם מצטרפת לרוב לרכישת בית חדש או שיפוץ נכס קיים, כלומר, גם ככה יש לנו עוד הוצאות מסביב ולכן כדאי לחשוב האם אנו לא חורגים ממסגרת התקציב המקורית שלנו בשם הקדמה. עלות התקנה של בית חכם משתנה מבית לבית ותלויה ברכיבים המבוקשים ובגודל הבית. בהערכה גסה, התקנת מערת לבית קטן יחסית תעלה בסביבות 15,000-25,000 ₪ ולבניינים או מבנים גדולים יכולה להגיע למאות אלפי שקלים.

שדרוג. אחד הדברים החשובים לבירור לפני התקנת מערכת בית חכם הוא אפשרות השדרוג של המערכת והעלות הכרוכה בכך. ייתכן כי לאחר שנה שנתיים, תרצו להוסיף פונקציות למערכת על פי התקדמות הטכנולוגיה, אך תגלו כי המערכת מוגבלת למספר פעולות מסוים או שאין מספיק נקודות חשמל בשביל לבצע את העבודה.

ההמלצה העיקרית שלנו היא לעשות בדק בית, במידה ורוצים למכור לאחר מכן את הבית, לתכנן בקפדנות את הדרישות שלכם מהמערכת, לתכנן מראש את התקציב העומד לרשותכם ובנוסף, לחשוב על הצרכים הצפויים בעוד שנתיים-שלוש.

חדשות אחרונות