הצטרפו אלינו

3 דרכים חכמות לקצץ בהוצאות חשבון החשמל

צריכת החשמל מהווה כ-84% מכלל ההוצאה של משקי הבית על אנרגיה. לפי החלטת מליאת רשות החשמל (הגוף המפקח על משק החשמל בישראל) החל מה-01.02.2015 צפויים לרדת מחירי החשמל ב-10.05% לצרכן הביתי ובכ-11.84% בממוצע. מדובר בירידה של 5.43 אגורות לקוט"ש, אשר מצטברות לחסכון של יותר מ-500 ש"ח למשק בית ממוצע. אלה חדשות טובות לצרכנים הביתיים ועדיין, גם הוזלה זו מותירה את רובנו עם חשבונות חשמל שמגיעים לרוב עשרות אלפי שקלים בשנה.
ריכזנו כאן 3 פתרונות חכמים בדרגות ביצוע שונות לצריכת חשמל חכמה יותר שתעזור לקיצוץ בהוצאות.

 

הפתרון החכם - הבית ש"מנהל את עצמו"

טכנולוגיית הבית החכם, אשר צוברת תאוצה במודעות הציבורית בשנים האחרונות, מאפשרת שליטת מרבית על תצרוכת החשמל בדרכים רבות. הנה מספר דוגמאות יצירתיות לדרכים בהן בית חכם יכול לסייע לך בקיצוץ הוצאות החשמל:

  • התקנת חיישני נפח ותנועה בחדרים- החיישנים מגדירים את פעילות המכשירים החשמליים בהתאם לנוכחות בחדר. בחדר ריק לא תופעל תאורה ופעולת המזגן תונמך למינימום או תופסק כליל.

  • הגדרת טווחי שעות (או טמפרטורות) להפעלת המכשירים השונים- למשל, הגדרת כיבוי התאורה בשעות האור של היום.

  • קיצור פעולות מורכבות (אשר בד"כ מבוצעות אנושית-ידנית בטור, יבוצעו על ידי הבית החכם במקביל) - למשל, סגירת התריסים ועמעום (או כיבוי) התאורה בחדר בזמן הדלקת הטלוויזיה וכד'.

  • חסכון הנובע מקיצור זמני השימוש - לכל מכשיר חשמל יש אורך חיים מסוים, המוגדר בשעות הפעלה. הפעלה המכשיר בזמן שאין בו צורך, לא רק מבזבזת חשמל, אלא אף מקצרת את זמן השימוש ה"מועיל" של המכשיר (למשל, נורת ליבון שאורך חייה 1,000 שעות עבודה, כמה מהשעות האלה הן אכן שעות "מועילות"?).

 

הפתרון ארוך הטווח - השמש עובדת עבורך

אם בעבר, הדרך הנפוצה בה השמש "שירתה" את מטרותיך, הייתה חימום המים בדוד השמש הקלאסי (שהיווה את אחד מסימני ההיכר הבולטים של ישראל). באחרונה, חתם שר הפנים על נוסח תקנות התכנון והבניה, המאפשרות פטור מהיתרי בנייה למספר גדול של סוגי עבודות בנייה. אחת מהן, היא הקמת מתקנים סולאריים עד הספק של 50 קילו-וואט על גגות. רפורמה זו רלוונטית במיוחד עבור מי שרוצה להתקין מתקן ביתי (עד 15 קווט) או עסקי קטן (עד 50 קווט) על גג מבנה (סככה, בית, רפת, לול או כל גג בעל שטח המתאים להתקנה). לכן, התחום הסולארי יכול לחסוך לך כסף רב בתחום הביתי, ואף ליצור לך הכנסה במישור העסקי.

עבור עסקים, הסדרת מונה נטו היא הזדמנות לנצל את הגג לייצור חשמל באמצעות אנרגיה סולארית

ארגונים שברשותם גג בגודל של 200 מ"ר ומעלה, מערכת סולארית עסקית תניב עבורם תשואה של כ-18% ויותר בתנאי סיכון נמוכים. את החשמל המיוצר תוכלו לצרוך ישירות, במקרה של יותר מסניף אחד - ניתן להתקזז על העודפים או אף "למכור" אותם לחברת החשמל.

 

הפתרון הקטן - טיפים ישימים

גם אם אין באפשרותך לחסוך ב"גדול", עדיין, ניתן לאמץ מספר טיפים קלים ויומיומיים, שיסייעו לך בקיצוץ בחשבון החשמל:

  • מחשב - למרות שנהוג לחשוב כי כיבוי המחשב לגמרי חוסך בצריכת החשמל, מסתבר כי פעולות הכיבוי וההדלקה שלו צורכות חשמל ואף מקצרות את חייו, לכן, בסיום השימוש במחשב מומלץ להכניס אותו למצב "שינה" (Standby).

  • נורות פלורסנט במקום נורות ליבון - נורות פלורסנט צורכות פחות חשמל ובעלות אורך חיים ממוצע ארוך, יחסית לנורות הליבון הרגילות.

  • דוד שמש לחימום מים - שליטה אוטומטית בזמן הפעולה (טיימר ולא מתג), משך פעולה של שעתיים ביום (שעה בבוקר ושעה בערב) והקפדה על שימוש באופציית החשמל רק בימים בהם אין שמש - יצמצמו את חשבון החשמל החודשי.

 

לסיכום:

2015 צפויה להיות שנה חמה מאד, מבחינת מקורות האנרגיה החלופיים והאפשרות לקצץ בחשבון החשמל. מומלץ להישאר עם אצבע על הדופק ולזהות הזדמנויות יצירתיות לחסכון.

חדשות אחרונות