הצטרפו אלינו

בית חכם וידידותיות לסביבה- מה הקשר?

לאחרונה נכנסה טכנולוגיית ה"בית החכם" אל המגרש הביתי, במטרה להפוך את ההתנהלות בו לנוחה יותר ואת השליטה במכשור הרב המפוזר בו ליעילה יותר. מהו בית חכם? מהם היתרונות שלו ומה הקשר בין זה לבין ידידותיות לסביבה? על כך במאמר זה.

בית חכם כבית ידידותי לסביבה

בית חכם או בשמו הלועזי Home Control הוא המצאה טכנולוגית שאומנם עושה צעדיה הראשונים במגרש הביתי, אך שוודאי תהפוך פופולארית באותה מהירות בה הפכו מבוקשים יתר החידושים הטכנולוגיים כדוגמת המחשב, האינטרנט והאייפון. הבית החכם נועד לייעל את התנועה ואת ההתנהלות בבית באמצעות ניהול בקרה על כל המכשירים החשמליים והטכנולוגיים הנמצאים בו ממערכת בקרה ושליטה אחת, שניתן להפעילה גם מרחוק (באמצעות מחשב, אייפון וכו'). באמצעות מערכת בית חכם אין עוד צורך לחזור הביתה מהעבודה רק כי החלון נשאר פתוח, לרדת במדרגות כדי להדליק את הדוד או לצאת לגינה רק כדי להפעיל את מערכת ההשקייה. מערכות הבית החכם יכולות לבצע את כל אחת מהפעולות הללו ובכך לחסוך לנו זמן נסיעה, התרוצצות בין קומות הבית השונות והרבה אנרגיה שאנחנו לרוב משקיעים בלהיזכר היכן השארנו את השלט שמפעיל את כל אחד מהמכשירים בבית.

אחד מהמאפיינים המיוחסים לבית חכם הוא היותו ידידותי לסביבה. בית חכם יפחית את תצרוכת החשמל בשל היכולת שלו לכבות מכשירים חשמליים שהשארנו דלוקים, משהו שבדרך כלל קורה עת אנחנו עוזבים את הבית. כמה פעמים הלכתם לישון בידיעה שהשארתם את האור בשירותים דולק, אך התעצלתם לצאת מהמיטה ולרדת כדי לכבות אותו? באמצעות מערכות בית חכם ניתן לכבות כל מכשיר חשמלי שנותר בטעות דלוק ובכך לחסוך לא רק באנרגיה, אלא גם בחשבון החשמל החודשי. מחקרים שנערכו בנושא מעידים על כך שבאמצעות מערכות הבית החכם ניתן להפחית את צריכת החשמל בשיעור המתקרב ל-20 אחוזים. האם המחקרים הללו מהימנים? תוכלו לבדוק זאת בעצמכם זאת באמצעות רכישת מערכות חכמות לבית.

מערכות הבית החכם- המתנגדים

 

לצד היתרונות, המקטרגים על הקונספט של בית חכם טוענים, כי המכשור המתקדם והטכנולוגיה שמאפיינת את המאה ה-21 הופכים את האדם לעצלן קוגניטיבית ומוטורית וכי מערכות הבית החכם הן עוד דוגמא טובה לכך. הללו טוענים, כי מדובר בהוצאה כספית שהיא מיותרת ושאין כל סיבה שהדייר יעלה או ירד במדרגות בעצמו כדי לשלוט במכשירי החשמל שבבית. באשר להיבט הידידותי לסביבה שלכאורה מאפיין את המערכות החכמות, ילינו המתנגדים על כך שכדי להתקין את המערכת בבית נעשה שימוש יתר במשאבים ללא כל סיבה מוצדקת.

חדשות אחרונות